15/lb for montana grown stuff seems reasonable to me. Especially premium cut and packaged.Damn, he's even wanting you to butcher it and wrap it. $15/lb.
Umm, I'm not particularly sure, premium cut is something like Ribeye/Chef-cut Ribeye, Ball Tip/Tri Tip, Top Blade, T-Bone and Filet.I was mainly busting your chops, but really, you'd pay $15? What are you calling 'premium cut'?
buy you're foods from amazon then,As Khane pointed out, there is no reason to bleed money. Keeping meals under a certain dollar limit is a fine goal. $5 a day is lofty, but I'll continue to work with it.
Right now, on a cut, I eat 1700 calories that mostly consist of: turkey bacon, bread, eggs, tuna, chicken breast, sweet potatoes, brown rice, peanut butter and cottage cheese. Food plus some other nonfood items totals to about $50-$60 a week. It seems too much to me. I can definitely do better.
@lanx: I've had to eat 1 cup of brown rice plus other items and I agree, it was hard to eat all that food. Unfortunately I live in small town Oklahoma where asians only exist to set up buffet places. I'm limited by the single shelf at Walmart for asian cooking. I suppose I could order it online if it's cheap enough and I don't have to be pay shipping.
I haven't stepped foot in that marked-up shitfest. Buying artisinal isn't the same thing as shopping at whole foods to me.Vitality is the exact kind of person that makes it possible for stores like Whole Foods to exist.
That's cool then. Those cuts are around $10 here right now, so I can see that price in Seattle. As far as knowing the farmer, that's a good idea, and the average of a 1/4 or 1/2 cow would drop your price some, I would think, even in Washington. I know there have to be cows there, but for the life of me, I can't recall seeing herds there from my travels. I lived for a few months in Seattle back in the days when Trader Joe's was still cheap as fuck. That's been awhile.Umm, I'm not particularly sure, premium cut is something like Ribeye/Chef-cut Ribeye, Ball Tip/Tri Tip, Top Blade, T-Bone and Filet.
Something like that. And yeah, knowing the farmer/butcher and where the steak comes from is worth $15 a lb just so I can tell the story. Like a hipster fuck.
I'd part ways with a couple hundred bucks for a nice little party pack from a farmer acquaintance fairly easily. A lot of the people I know in my immediate colleage/friend circle would do the same.
Whole foods started exactly as you're describing. It catered to people like you and then took off from there.I haven't stepped foot in that marked-up shitfest. Buying artisinal isn't the same thing as shopping at whole foods to me.
Brutul seems like the real deal montana thing, I think that is cool as fuck.
I get that, but actually knowing the guy is worth quite a bit of money to me.Whole foods started exactly as you're describing. It catered to people like you and then took off from there.
buy you're foods from amazon then,
Amazon.com : Botan Calrose Rice, 15-Pound : Dried White Rice : Grocery Gourmet Food
15lb bag for 15bucks
i used to live in bum fuck amish ville so i needed to go online to find asian food.
I also believe 10$ per person, cooked food is excessive or just not calculated properly, if you have a stocked kitchen (i.e. you don't have to go out and buy vinegar or fucking pepper when the recipe calls for it)
it should be like 5 to 10bucks for both people.
Like for now my wife and I are prepping our yearly together workout with p90x, this whole week i've been cooking healthy, last night it was chinese/korean style chicken with bok choy and nappa cabbage, i had a cup of rice on the side for myself. (wife is going all protein and veggies)
guesstimating it cost $3.50 for the both of us.
total list for everything
2tsp olive oil
2tsp butter
1/4 white onion
3 cloves garlic
2 slivers of ginger root
15oz chicken breast covered in corn starch
1tbls of vinegar
1tbls of soy
1tbls of brown sugar
2tsp of honey
10 oz of bok choy
10 oz of nappa cabbage
1 cup of rice
yea if break down every little piece it's 3.50$ total for 2, do you account for the startup cost? like having to buy a whole onion for 2bucks a lb or an entire head of garlic for 1buck, but then you can also say if you're cooking, you're gonna have that shit around anyway. (just like salt/pepper) so the main cost is the chicken and vegs.
I'm with Bisi on this one, I would much rather cook a meal than eat a meal (If I somehow didn't require food to live). I'm not a big fan of eating to be honest.That's what makes it fun!
Yeah I have Food E.D. a lot of the time I just replace entire meals with juiced Kale & Assorted fruits/veggies.I love cooking, but eating is like on par with sex as far as most pleasurable things we can experience. Then again, you can't eat bread, so that's like the impotence of the eating world.